Objevování Kajmanských ostrovů: Karibský ráj

Kajmanské ostrovy, uhnízděné v třpytivých tyrkysových vodách Karibského moře, tvoří podmanivou skupinu tří ostrovů, která se nachází 240 km jižně od Kuby a 268 km severozápadně od Jamajky. Toto britské zámořské území je světově proslulým finančním centrem, turistickou destinací a ztělesněním tropické krásy, rozkládá se na ploše 264 kilometrů čtverečních, zcela na pevnině bez vodních ploch započítaných v hranicích jeho území.

Poloha země

Jedinečné geografické složení Kajmanských ostrovů zahrnuje Grand Cayman, Cayman Brac a Little Cayman, z nichž každý se může pochlubit svým osobitým kouzlem a atrakcemi. Navzdory nedostatku rozsáhlých území představují ostrovy podmanivou krajinu, které dominuje nízko položená vápencová základna obklopená majestátními korálovými útesy. Terén ostrovů se vyznačuje převážně vápencovým základem, který přispívá k ohromujícím podmořským scenériím, které přitahují potápěče z celého světa.

Podnebí je typicky tropické mořské, charakterizované teplými a deštivými léty od května do října, přecházejícími do chladných a relativně suchých zim mezi listopadem a dubnem. Toto příjemné klima podporuje nejen hojnost přírodních krás, ale také různé zemědělské činnosti a cestovní ruch.

Ekonomika a lidé

Srdcem Kajmanských ostrovů je jejich živá populace přibližně 61 944 jedinců podle odhadů z července 2020, převážně žijících na Grand Cayman. Společnost je tavicím kotlem kultur, kde Kajmani a emigranti žijí v harmonii a přispívají k rušné ekonomice ostrovů především prostřednictvím cestovního ruchu, bankovnictví, pojišťovnictví, financí a stavebnictví.

Vzhledem k tomu, že pobřeží se táhne až 160 km, není žádným překvapením, že cestovní ruch je klíčovým pilířem ekonomiky, těsně následovaný bankovním sektorem, který těží ze statusu území jako významného offshore finančního centra. Tyto ostrovy zdokonalily umění pohostinnosti a zajistily, že se návštěvníci mohou těšit ze svých přírodních zdrojů – především velkolepých rybích populací, nedotčených pláží a příznivého počasí pro celoroční turistiku.

Zemědělství a průmysl

Navzdory silné závislosti na cestovním ruchu a financích si Kajmanské ostrovy udržují skromný zemědělský sektor, který věnuje 11,20 % půdy zemědělství a 52,90 % lesům. Místní obyvatelé pěstují zeleninu a ovoce a chovají hospodářská zvířata, včetně jedinečného chovu želv, jehož cílem je zachovat tento druh a zároveň přispět ke kulinářské tradici ostrovů.

Průmyslová scéna je poznamenána aktivitami, které podporují cestovní ruch a místní trh, včetně výstavby luxusních letovisek, bankovních zařízení a výroby nábytku a stavebních materiálů. I když jsou vývozní aktivity omezené, zahrnují především želví produkty a různé průmyslové spotřební zboží, což ukazuje snahu ostrovů diverzifikovat svou hospodářskou produkci.

Infrastruktura a životní úroveň

Je pozoruhodné, že Kajmanské ostrovy se mohou pochlubit 100% městskou populací, přičemž hlavní město George Town je hlavní městskou oblastí s přibližně 35 000 obyvateli. Město je nejen politickým a ekonomickým centrem, ale také odráží vysokou životní úroveň, která je patrná na všech ostrovech, přičemž HDP na obyvatele se v roce 2004 odhadoval na 43 800 dolarů. Tato prosperita je podpořena sofistikovaným systémem infrastruktury, včetně plně elektrifikované země od roku 2016, která zajišťuje, že všichni obyvatelé a podniky mají přístup ke spolehlivé elektřině, což zvyšuje kvalitu života a obchodních operací na ostrovech.

Strategická poloha Kajmanských ostrovů spolu s jejich okouzlujícími přírodními krásami je umístila na vrchol karibského luxusu, který přitahuje turisty i investory. Od nejvyššího bodu nadmořské výšky, pouhých 50 metrů nad mořem na Kajmanském ostrově Brač, až po rušné ulice George Town, Kajmanské ostrovy představují směs přírodního půvabu, ekonomické vitality a kulturního bohatství, což z nich činí ceněný karibský klenot.

Údaje o zemi

Kód země CJ
Region Central America
Povrch 264 km čtvereční
Pozemní plocha 264 km čtvereční
Vodní plocha 0 km čtvereční
Zemědělská plocha 11.20%
Povrch lesa 52.90%
Nejnižší nadmořský bod n/a
Nejvyšší nadmořský bod 1 km SW of The Bluff on Cayman Brac 50 m
HDP / obyvatel $43,800 (2004 est.)