Okouzlující ostrov Aruba: Komplexní přehled

Úvod

Aruba se nachází v srdci Karibského moře, severně od Venezuely, a je to krásný ostrovní stát, který se může pochlubit rozlohou 180 kilometrů čtverečních. Celá její pevnina je přístupná a obklopená majestátními karibskými vodami, Aruba nesdílí pozemní hranice s žádnou zemí, což umocňuje její odlehlé a klidné kouzlo. Pobřeží ostrova o délce 68,5 km je vstupní branou k nedotčeným bílým písečným plážím, které jsou základem prosperujícího cestovního ruchu. Pojďme se ponořit hlouběji do toho, co dělá Arubu jedinečným karibským klenotem.

Geografie a podnebí

Aruba představuje krajinu, která je převážně rovinatá s několika kopci, které se vyznačují chudou vegetací. Tento terén přispívá k jedinečné kráse ostrova a poskytuje ostrý kontrast k bujným zeleným snímkům, které jsou často spojovány s Karibikem. Podnebí na Arubě je tropické mořské, což znamená, že zde dochází k malým sezónním teplotním výkyvům, což zajišťuje teplé a slunečné počasí téměř po celý rok – ideální pro turisty, kteří hledají zimní únik.

Nejvyšším bodem ostrova je Ceru Jamanota, dosahující nadmořské výšky 188 metrů nad mořem. I přes svou skromnou nadmořskou výšku nabízí tento vrchol nádherný výhled na ostrov a jeho okolí. Geografické složení a klimatické podmínky Aruby utvářely její přírodní zdroje, z nichž nejpozoruhodnější jsou idylické bílé písečné pláže, které podporují její turistický sektor.

Přírodní zdroje a využívání půdy

Přírodní zdroje na ostrově jsou mimo jeho slavné pláže zanedbatelné. Pokud jde o využívání půdy, pouze 11,10 % je určeno k zemědělským činnostem a pouhých 2,30 % je klasifikováno jako lesní půda. Terén a podnebí Aruby diktovaly tato procenta, protože ostrov postrádá značné množství srážek a ornou půdu pro rozsáhlé zemědělské úsilí nebo růst lesů.

Zemědělství a zavlažování

I když je zemědělství na Arubě omezené, zahrnuje produkci aloe, hospodářských zvířat a ryb. Vzhledem k nedostatku vody není rozsah zavlažované půdy na ostrově dobře zdokumentován, ale předpokládá se, že je minimální. Toto omezení nebránilo duchu arubských farmářů, kteří maximálně využívají své zdroje.

Obyvatelstvo a urbanizace

V červenci 2020 se počet obyvatel Aruby odhadoval na 119 428. Rozložení obyvatel je výrazně vychýleno směrem k hlavnímu městu Oranjestad a San Nicolaas, přičemž osady se nacházejí převážně na méně hornaté západní straně ostrova. Přibližně 43,70 % obyvatel žije v městských oblastech, což zdůrazňuje poměrně vyvážené rozložení mezi městským a venkovským životem.

Jazyk a národní identita

Oficiálními jazyky Aruby jsou kreolština papiamento a nizozemština, což odráží koloniální historii ostrova a rozmanité kulturní vlivy. Bez ohledu na jazyk mají Arubans silný smysl pro národní identitu a hrdě se označují jako Aruban(s).

Ekonomika a průmysl

Páteří ekonomiky Aruby je cestovní ruch, následovaný překládkami ropy a bankovnictvím. Díky úchvatným plážím, stabilnímu podnebí a pohostinné kultuře si ostrov oblíbili zahraniční turisté. Kromě toho Aruba rozvinula průmyslová odvětví kolem své strategické polohy pro překládku ropy a příznivý bankovní sektor, který přitahuje zahraniční investice.

Obchod a elektřina

Pokud jde o mezinárodní obchod, Aruba má rozmanité vztahy, vyváží především do USA, Kolumbie, Venezuely, Nizozemska, Thajska a Panamy. Vývoz zahrnuje živá zvířata, umělecká díla, stroje a dopravní prostředky. Naopak většina dovozu pochází z USA a Nizozemska a zaměřuje se na stroje, rafinovaný olej, chemikálie a potraviny.

Navzdory pokroku bylo v roce 2012 přibližně 11 364 lidí bez elektřiny, což představuje oblast pro potenciální zlepšení infrastruktury a inženýrských sítí, aby se zajistilo, že celá populace bude mít prospěch z moderního vybavení.

Závěr

Aruba je víc než jen ostrov v Karibiku, je to pulzující národ s bohatou kulturou, silnou ekonomikou a krásnou přírodní krajinou. Jeho tropické mořské klima, strategické ekonomické aktivity a přívětivé obyvatelstvo z něj činí výjimečné místo pro obyvatele i návštěvníky. Ať už vás lákají ekonomické příležitosti nebo vás fascinují přírodní krásy, Aruba nabízí malý kousek ráje pro každého.

Údaje o zemi

Kód země AA
Region Central America
Povrch 180 km čtvereční
Pozemní plocha 180 km čtvereční
Vodní plocha 0 km čtvereční
Zemědělská plocha 11.10%
Povrch lesa 2.30%
Nejnižší nadmořský bod n/a
Nejvyšší nadmořský bod Ceru Jamanota 188 m
HDP / obyvatel $37,500 (2017 est.)