Poznávání Grenady: Ostrov koření v Karibiku

Úvod

Grenada se nachází v srdci Karibiku a je to podmanivý ostrov, který stojí mezi Karibským mořem a Atlantským oceánem, severně od Trinidadu a Tobaga. Grenada, známá svou bujnou sopečnou krajinou a živou kulturou, nabízí jedinečnou směs přírodních krás, historie a dobrodružství. S rozlohou 344 kilometrů čtverečních je to malá země s širokou škálou zážitků, které čekají na návštěvníky i obyvatele.

Geografie a podnebí

Grenada se pyšní 121 km dlouhým pobřežím, které nabízí úchvatné pláže a malebné přístavy. Topografie ostrova je převážně sopečného původu a vyznačuje se centrálními horami, které utvářejí jeho ikonickou krajinu. Hora Svaté Kateřiny, nejvyšší bod s 840 metry, poskytuje nádherné výhledy a náročné túry pro outdoorové nadšence. Navzdory svému sopečnému původu je Grenada obdařena tropickým podnebím, které je zmírňováno severovýchodními pasáty, což z ní činí celoroční destinaci pro turisty a úrodnou půdu pro zemědělství.

Přírodní zdroje a využívání půdy

Mezi přírodní zdroje ostrova patří hojné dřevo a různé druhy tropického ovoce, které hrají nedílnou roli v jeho ekonomice a místní stravě. Přibližně 32,30 % půdy je věnováno zemědělským účelům, přičemž lesy pokrývají přibližně 50 % území, což podtrhuje závazek Grenady zachovat své přírodní dědictví. V roce 2012 bylo zavlažováno odhadem 20 kilometrů čtverečních půdy, což podpořilo pěstování rozmanitých plodin a přispělo k udržitelnosti místních komunit.

Společnost a obyvatelstvo

Grenada má v červenci 2020 přibližně 113 094 obyvatel. Angličtina jako oficiální jazyk slouží jako sjednocující médium pro komunikaci mezi Grenaďany. S ohledem na urbanistické trendy po celém světě žije přibližně 36,50 % obyvatel v městských oblastech, přičemž přibližně 39 000 obyvatel žije v hlavním městě Saint George’s. Obyvatelstvo je soustředěno hlavně podél pobřeží, kde komunity vzkvétají díky bohatství moře a kráse pláží.

Kultura a ekonomika

Kultura Grenady je bohatou tapiserií protkanou vlivy Afriky, Evropy a Indie. Tato rozmanitost se odráží v kulinářské scéně, festivalech a hudbě ostrova. Zemědělství zůstává hlavním pilířem ekonomiky, přičemž mezi hlavní plodiny patří banány, kakao, muškátový oříšek a muškátový květ. Zajímavé je, že Grenada je jedním z největších světových producentů muškátového oříšku, díky čemuž si vysloužila přezdívku „Ostrov koření“.

Ekonomika také těží z průmyslových odvětví, jako je potravinářský a nápojový průmysl, textil, lehké montážní provozy, cestovní ruch a stavebnictví. Vzdělávání a provoz call center představují rozvíjející se sektory, které přispívají k HDP ostrova. S HDP na obyvatele ve výši 15 100 USD v roce 2017 pracuje Grenada na posílení svých ekonomických základů a zajištění prosperující budoucnosti pro své občany.

Obchod a rozvoj

Strategická poloha Grenady a bohaté přírodní zdroje jí umožnily pěstovat silné obchodní vztahy se zeměmi po celém světě. Mezi její hlavní exportní partnery patří Spojené státy, Japonsko a sousední karibské země, přičemž na burze vedou produkty jako muškátový oříšek, banány a kakao. Naopak dovoz na Grenadu zahrnuje potraviny, průmyslové zboží, stroje a pohonné hmoty, které pocházejí především z USA, Trinidadu a Tobaga a Číny.

Pokud jde o infrastrukturu, Grenada dosáhla významných milníků, včetně míry elektrifikace 92,3 % v roce 2016, což odráží odhodlání země zlepšovat životní podmínky svých obyvatel prostřednictvím moderního vybavení a služeb.

Závěr

Grenada se svou okouzlující krajinou, odolnou ekonomikou a bohatým kulturním dědictvím zůstává klenotem Karibiku. Ať už vás jeho písečné pobřeží láká za zábavou, nebo vás fascinují jeho zemědělské a průmyslové podniky, tento ostrov nabízí pro každého něco. Jak Grenada neustále roste a vyvíjí se, udržuje si své kouzlo a živost a zve svět k prozkoumání jejích divů a příležitostí.

Údaje o zemi

Kód země GJ
Region Central America
Povrch 344 km čtvereční
Pozemní plocha 344 km čtvereční
Vodní plocha 0 km čtvereční
Zemědělská plocha 32.30%
Povrch lesa 50.00%
Nejnižší nadmořský bod n/a
Nejvyšší nadmořský bod Mount Saint Catherine 840 m
HDP / obyvatel $15,100 (2017 est.)